Máš obrovskú zásluhu na tom, že som si tehotenstvo ozaj užila

Ahoj, Saši 🙂

 

Chcem ti len povedať, že minulý pondelok (12.2.) sa nám narodila Beátka. Vypýtala sa sama presne na termín a všetko prebehlo fajn.

 

Pôrod bol prirodzený, bez dodatočného oxytocínu, bez epidurálu, bez  nástrihu – cvičila som s Aniballom – možno pomohlo. (A pri pôrode som mala mladú lekárku, ktorá nepovažovala nástrih za rutinu). Okrem toho som pila ostružinu. Celé to trvalo od začiatku kontrakcií cca 12 hodín. Vodu mi ráno prepichol doktor, ale poviem ti, aj som bola rada, lebo už to trvalo celú noc a bola som dosť unavená. Potom už to išlo šup-šup a malá bola do hodinky na svete. Malú mi hneď dali na brucho. Vytlačila som ju tak na tri zatlačenia, rodila som v polosede a v tejto polohe mi bolo dobre. Prakticky hneď po pôrode som sa cítila veľmi dobre a mohla som normálne fungovať.

 

Rodila som na Myjave a v noci. Je tam taká mini pôrodnica, čiže som tam bola vtedy jediná rodička, partner bol celý čas pri mne (zvládol to bravúrne). Pôrodná asistentka chodila pravidelne kontrolovať ozvy, pásy mi nedali, čiže som vôbec nemusela ležať. Ležala som iba po prepichnutí tej vody a áno, to bolo náročné. K dispozícii bola aj sprcha, karimatka, fit lopta – predýchavaciu polohu som si mohla vybrať takmer akúkoľvek, ale najlepšie mi bolo v stoji opretá o stenu alebo partnera.

 

V každom prípade bol pôrod pre mňa celkom pekným zážitkom. Orgazmické pocity to práve neboli, ale ani nič traumatizujúce.

 

Ale čo je najdôležitejšie… Som si absolútne istá, že predpôrodný kurz u teba mi veľmi pomohol, ale myslím si, že joga pomohla ešte viac. (Možno kombinácia oboch). Psychicky som bola výborne pripravená. K pôrodu som išla vyrovnaná a vnútorne presvedčená, že to zvládnem. Nehovorím, že to nebolelo a že som sa pri tom nenarobila, ale snažila som sa čo najviac sústrediť na seba a malú, aby som jej pomohla na svet. Okrem toho si myslím, že dobre zvládnutý pôrod a tým pádom aj dobrý psychický stav po ňom 🙂 mi pomohol prežiť aj tie dni v nemocnici, keď nie všetky sestričky boli vždy dobre naladené.

 

Ešte raz ti ďakujem a čas strávený na joge a predpôrodnom považujem za výbornú investíciu. Prakticky celé tehotenstvo som prežila bez strachu z pôrodu, a to som bola celý život presvedčená, že keď raz budem rodiť, epidurál bude samozrejmosť. Teraz som vďačná a pyšná sama na seba, že som to dala aj bez toho.

 

Tvoja práca má zmysel 🙂

 

Pre úplnosť ešte napíšem, že som absolvovala aj štyri hodiny predpôrodného kurzu, ktorý organizuje vrchná sestra z myjavskej pôrodnice. Viem, že duly a klasické pôrodné asistentky sa asi nie vždy zhodnú, ale veľa vecí, ktoré si hovorila ty, nám hovorila aj ona. Napr. že epidurál môže pôrod spomaliť, príp. ovplyvniť tlačenie. Učila nás rovnaké úľavové polohy ako ty, podobné dychové cvičenia, posilňovanie panvového dna a pod. A hlavne, presne ako ty tvrdila, že každá žena je schopná pôrod zvládnuť 🙂

 

Naozaj ti veľmi ďakujem. Máš obrovskú zásluhu na tom, že som si tehotenstvo ozaj užila a nepokazila si ho strachom z pôrodu.

 

Vďaka!

 

Eva