Contact
Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným sú korene, druhým krídla. Hodding S. Carter

piatok, 24 máj 2013 09:21

Ako vyberať správne zeleninu pre deti?

Napísal 
Ohodnoťte článok
(0 hlasov)

 Dnes pár slov o tom, ako správne vybrať zeleninu keď nemáme možnosť kupovať bio.

Teraz v zime v obchodoch uprednostňujme radšej zeleninu mrazenú, doprajme však deťom tú kvalitnejšiu, aby sme sa potom  doma nemuseli hrať na Popolušku a preberať dobrý hrášok od zlého. Ak kupujeme čerstvú, vždy radšej vezmime menšie nepoškodené plody. Skúsme kupovať zeleninu, v ktorej sa nezhromažďuje toľko dusičnanov. Dusičnany sú pre detský organizmus naozaj veľmi nebezpečné.

Zelenina, ktorá pri nesprávnom pestovaní hromadí dusičnany: šalát, kaleráb, kel, kel ružičkový, mrkva, petržlen – koreň . Ak už naozaj nie je iná možnosť, tak deťom podávajme časti, v ktorých sa dusičnany až tak neusádzajú. Pri mrkve nedávajme vnútornú časť, pri šaláte a keli a inej listovej zelenine odstráňme vrchné listy.

Nikdy deťom nedávajme nahnité časti, ani keď hnilobu vyrežeme, to isté platí aj pri ovocí.

A na záver, hádam nemusím zdôrazniť, že zeleninu aj ovocie treba pred použitím vždy dôkladne umyť.

 

Polenta 

Dnes si „posvietime“ na polentu. Nie je to v podstate nič iné ako kukuričná  krupica. Polentou ju nazvali Taliani a aj ju označujú za svoje národné jedlo. Tak isto ako pšeno, má všestranné využitie. Používa sa ako príloha, zapeká sa, varia sa z nej kaše, dá sa piecť,grilovať. Varí sa v dosť veľkom množstve vody, lebo zväčšuje svoj objem. Na 1 diel polenty dávame až 3 - 4 diely vody. Základná príprava: do vriacej vody nasypeme polentu, sem tam premiešame (cca 5 minút), keď budeme vidieť ako začína bobtnať a bublať,  potom vypneme platničku, ale ešte stále miešame aspoň 1 minútu. Mala by byť dostatočne hustá. Do vody možme pridať bylinky, maslo, olej, soľ, solčanku (bio vegeta) a jesť ako kašu. Môžeme ju  rovnomerne rozložiť na plech, zakryť, nechať cez noc odpočívať, ráno pokrájať na kocky, opiecť na panvici a máme vnikajúcu prílohu. Ak varíte pre seba, tak si vodu vždy ochutte, lebo polenta nemá nejakú výraznú chuť. 

Dnes mám pre vás tiež dva recepty. Pochutia si detičky, ale aj tí ,čo milujú taliansku kuchyňu.

 

Paradajková polenta

250g polenty

1l vody

Paradajky vo vlastnej šťave, alebo par. Pretlak

cibuľa

Solčanka

Čerstvá bazalka

Č. korenie

Cesnak

Parmezán

 

Uvaríme polentu vo vode na hladkú kašu, rovnomerne rozotrieme na väčší plech a necháme vychladnúť a stuhnúť. potom ju pozdĺžne pokrájame nitkou. Na cca 2-3 ks, závisí aký veľký plech použijete.

Uvaríme si paradajkovú omáčku. Každý na akú je zvyknutý. Ja opražím cibuľku, pridám paradajky (v sezóne čerstvé odšupkované a nakrájané na kocky v zime konzervu), trošku podusím, pridám koreniny a cesnak podla chuti. No fantázii sa medze nekladú, dá sa tam pridať aj zelenina, hrášok, kukurica, mrkva..

Potom už len  vrstvíme omáčka, polenta, omáčka, polenta, omáčka.. vrch posypeme parmezánom (alebo aj iným syrom) a dáme na cca 20 minút do rúry zapiecť.

 

Polentová kaša so zeleninou

(cca 200ml)

2 lyžice polenty

1,5 - 2dcl vody

1 mrkva

5 strukov zelenej fazuľky

Malý lístoček petržlenovej vňate z okna

Kvapka slnečnicového oleja

 

Zeleninu naparíme.

Polentu uvaríme, ale kaša by mala ostať riedka , nie hustá, aby bola priechodná aj cez detskú papuľku.

Dáme petržlenový lístok a  všetko spolu rozmixujeme. Hotová mňamka je na svete, čas prípravy 15minút 

 

Dobrú chuť, všetkým detičkám prajeme :) 

 

Prečítaný 3827 krát
Viac v tejto kategórii: « Aké je to prvýkrát s bio?

Prihláste sa k odberu noviniek

Facebook