Contact
Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným sú korene, druhým krídla. Hodding S. Carter

piatok, 24 máj 2013 09:16

Aké je to prvýkrát s bio? Vybrané

Napísal 
Ohodnoťte článok
(0 hlasov)

Konečne sme sa odhodlali. V Kauflande sme prešli okolo BIO poličky a zobrali stadiaľ tú nesympatickú hnedú múčku, v ktorej sú ešte aj dáke nepomleté tmavé veci, kadejaké vločky a všelijaké žlté čudá. Donesieme ich domov, položíme na dres. Čo s tým? To je, alebo bol problém mnohých z nás. Police obchodov zrazu plnia potraviny ako pohánka alebo cícer. Sú to pradávne, pôvodné a tradičné slovenské potraviny, ktoré boli základom stravy našich predkov. Medzičasom ich však vytlačili polotovary a výrobky zo západu, či exotické potraviny. Zabudli sme, čo s nimi. SKúsim vám teda priblížiť aspon trochu, čo všetko sa dá vykúzliť z týchto potravín.

 Ja osobne som vegetariánka, občas jem rybu. Preto v mojich receptoch mäso nie je. Mäso samozrejme nemusíte vylúčiť zo svojho jedálnička, ale dbajte pri ňom na kvalitu. Kuratá dopované antibiotikami dovážané z Thajska, ktoré stoja pár centov nie sú rozhodne zdrojom zdravej výživy. Radšej kúpte jedno kura,  morku, zajaca , či jahňa z biofarmy za viac peňazí, a doprajte si dobré pre seba aj pre dieťa.   

Takže tu je môj prvý BIO univerzálny raňajkový recept pre vaše dieťatko ale aj vás, či  otecka:

 

Pohánková kaša so sušeným ovocím

(cca 100ml)

2 lyžice pohánkových vločiek ( pre otecka môžmne pridať trošku viac)

1 dcl vody ( alebo viac, podľa toho aké husté preferuje vaše dieťa

3 slivky, alebo 3 marhule, alebo polievková lyžica hrozienok

Sušné ovocie vždy pred prípravou dôkladne umyte a na noc namočte do vody. Ak to nestihnete, tak ich povarte vo vode. Marhule a slivky z vody zomelieme v mixéri, do vody co ostala v hrnci, pridáme dve lyžice pohánkových vločiek ( tie si môžeme pomlieť pred varením, kaša bude rýchlejšie hotová)a cca 2-3 minutky za staleho miesania povarit. Pri prvom príkrme je dôležité všetko dobre pomlieť tak, aby sa tam nenachádzali väčšie kusy a naša ratolesť nemala problém s prehĺtaním. Keď bude bábo väčšie, postačí najemno pokrájať. Týmto spôsobom sa dajú pripraviť všetky kaše: ovsená, pšenová, kukuričná, ryžová.. sušené ovocie môžeme nahradiť v sezóne čerstvým, vodu neskôr môžeme nahradiť sójovým alebo orechovým mliekom, poprípade kravským. Do kaše tak isto môžeme pridať semiačka slnečnice, ľanové, sezamové, rôzne orechy..

POZOR: Sušené ovocie je zbavené len vody, zmenší svoj objem, ale nie obsah.. čiže v ňon ostáva presne toľko isto cukru  ako v čerstvom ovocí. Ak ste náhodou na diéte, tak pozor aby ste si nedali do kaše 20 sliviek.. 

 

Prvé menu pre moju Barborku 

Ja som začala prikrmovať keď mala moja Barborka 5 mesiacov aj 2 týždne. Tie dva týždne do 6. mesiacov, papala v podstate len mrkvu, brokolicu a zemiak. Najskôr to bola len najemno naparená, najemno prepasírovaná mrkvička, ( ale pasírovanie ma dlho nebavilo, hlavne keď začala papať viac. Začala som používať malý sekáčik - súčasť ponorného mixéru.) potom som pridala brokolicu a nakoniec zemiak. Prvý deň zjedla jednu lyžičku, potom tri, a na tretí deň 5 lyžičiek. Na štvtý deň som pridala spomínanú brokolicu so zemiakom. Keď mala Barborka 6 mesiacov, tak som pridala aj ostatné zeleniny: sladký zemiak, paštrnák, cukinu, tekvicu, hrášok , červenú repu, špenát. Po dvoch týždňoch som pridala k zelenine  pšeno, ryžu natural, polentu, kukuričnú múku s kvapkou slnečnicového za studena lisovaného oleja. Po mesiaci som  ráno  začala dávať ovocné kaše s pohánkovými vločkami. Z ovocia som pridala jablko, banán, hrušku, sušené hrozienka, marhule a slivky.

Snažím sa Barborke robiť každý deň niečo iné, aby mala pestrú stravu. Preto sa aj vám pokúsim priniesť pestré a zdravé BIO recepty aspoň raz za čas. Na ten ďalší sa môžete tešiť už zajtra ! A niečo viac napíšem aj o tých  „neznámych“ potravinách.

Prečítaný 9515 krát Naposledy upravený v piatok, 24 máj 2013 09:19

Prihláste sa k odberu noviniek

Facebook