Contact
Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným sú korene, druhým krídla. Hodding S. Carter

piatok, 24 máj 2013 09:07

Naše deti majú príklad v nás

Napísal 
Ohodnoťte článok
(0 hlasov)

 

V mojich blogoch blogujem hlavne o zdravej strave pre deti. Je však dôležité povedať, že naše deti majú vzor  v nás. Tak ako jeme my, tak budú jesť aj oni.

 

Pokiaľ sa teda my nezačneme stravovať zdravo, nemôžme to chcieť ani od našich detí. Darmo budem dieťa presviedčať, že špenát a brokolica sú zdravé, pokiaľ my budeme mať na tanieri vyprážaný rezeň, alebo pečený bôčik. Je teda nutné začať najskôr od seba. Dieťa si postupne vytvorí návyk, bude pre neho normálne jesť napr. pšenový nákyp s tofu miesto klasickej žemlovky. Bude pre neho normálne zobkať počas dna sušené ovocie a nie cukríky. Samozrejme 100% sa nezdravému jedlu vyhnúť nedá, hlavne keď v rodine máte „akčné“ staré mamy alebo príbuzných, ktoré dieťatu „doprajú“ čokoládku a cukríky. Raz za čas to veľkú škodu nenarobí, ale buďme pre deti príklad a určite sa nám v dospelosti poďakujú.

Dieťa sa najviac vyvíja v období do 3 rokov, počas tejto doby sa mu vyvíjajú všetky bunky a  ustáľuje sa ich počet. Tak isto sa vyvíjajú aj bunky tukové. Ak je dieťa prekrmované , zvyšuje sa aj počet tukových buniek,  ktorých množstvo ostáva v tele po celý život. Keďže ich je viac, je aj viac tuku v tele. Potom sa človek môže celý život trápiť s diétami, ich počet sa nepodarí zmenšiť. Zmenšiť sa môže len ich obsah. Bohužiaľ aj zväčšiť... Akonáhle si zas nedáme pozor na to čo jeme, rýchlo sa napĺňajú znova. Viem o čom píšem. Aj keď to nie je z mojej hlavy, viem to potvrdiť na mojom tele. Celý život sa trápim s kilami navyše a diétami. Odmalička som sa nezdravo stravovala, veľkú  časť detstva som strávila u starej mamy a tej sa preukrutne páčilo, že som do seba ládovala všetko čo mi prišlo pod ruku. Tu slaninku, tu masť, tu rôzne „cukráše“. Byť obézna nie je žiadna sranda, a to najmä v puberte. Aj kvôli mojej osobnej skúsenosti som sa rozhodla, že takúto stravu od starej mamy mojej Barborke radšej nedoprajem.

Pšeno

Včera sme varili z pohánky, dnes uvaríme niečo z pšena. Ale čo to vlastne pšeno je? Pšeno sú vylúpané semienka prosa. Ano presne toho prosa, čo sme ako deti sypávali andulkám, kanárikom a iným operencom. Možno vás to trošku zarazilo, ale pšeno je naozaj veľmi zdravé a hlavne neobsahuje lepok, čo je pri prvých príkrmoch pre deti dôležité. Dá sa jesť nasladko, naslano,  variť kaše, používat ako prílohu, robiť rôzne krémy, pridávať ako závarku do polievok.  Príprava je o máličko zložitejšia, lebo pšeno treba minimálne  2x preliať horúcou vodou, aby sme odstránili horkosť. Na prípravu pšena ako prílohy použijeme 1,5 násobný objem tekutiny, v ktorom ho varíme asi 15 minút a necháme „dôjsť“ v zakrytom hrnci. Pri varení na kašu zvýšime objem tekutiny na 3-4 násobok, u krémov až na 5-násobok. Pre zvýraznenie chuti môžeme pred varením pšeno nasucho opražiť na panvici. 

Dnes dám dva recepty zo pšena, jeden pre vás dospelákov a jeden pre detičky, vhodný ako jeden z prvých príkrmov.

Pšenový nákyp s ovocím

150 g pšena BIO

1 mäkký tvaroh (alebo 1 biele tofu nastrúhané najemno)

4 PL medu

3 PL oleja

hrsť hrozienok (namočených 20 minút vo vode)

mletá škorica

2lyžice trstinového cukru (alebo jeden vanilkový)

hrsť nasekaných vlašských orechov (alebo akýchkoľvek iných)

hrsť slnečnicových semienok  (nie je podmienka, ale dodá to veľmi dobrú chuť)

2jablká buď nastrúhané, alebo pokrájané na kocky (alebo slivky, marhule... akékoľvek ovocie)

1 vajíčko (ale nemusí byť)

Pšeno prepláchneme vo vriacej vode, minimálne 2x, nič sa nestane keď aj 3-4x a dáme variť do cca 3 dcl vody. Varíme 15 minút na miernom ohni, vypneme a necháme dôjsť. Podobne sa varí aj ryža, a také by aj malo po dovarení byť.  Dáme do veľkej misky, všetky inrediencie zmiešame dokopy, a dáme na menší vysoký plech, alebo do zapekacej misky, hodíme do rúry a na 180st. pečieme cca 30-40 minút. Vyberieme, pokrájame ako koláč a podávame. Veľká mňamka pre deti aj ockov.

 

Pšeno na zeleno (cca 150 ml)

2 lyžice pšena

1dcl vody

hrsť hrášku

1 ružička brokolice

3 krúžky cukiny

Kvapka slnečnicového za studena lisovaného oleja, alebo repkového, olivového

Pšeno uvaríme, zeleninku uparíme nad parou, potom buď všetko spolu zmixujeme na pyré pre malé deti, alebo zeleninu popučíme vidličkou a pridáme k pšenu. Ak je to veľmi husté len dolejeme prevarenou vodou.

 

Dobrú chuť!! 

 

Prečítaný 1597 krát Naposledy upravený v piatok, 24 máj 2013 09:15

Prihláste sa k odberu noviniek

Facebook